Prihlásiť sa


Registrácia

Dočasné heslo Vám pošleme v aktivačnom e-maile

Registráciou potvrdzujete súhlas s pravidlami používania

Loader
  • Páči sa 6
  • Vložený 04.04.2018 11:21

Rozhovor s Lally Chic: Kúzlo talianskeho dizajnu a bavlny nielen v zásterách

3

Dnes vám predstavíme príbeh značky Lally Chic. Jej majiteľka a zakladateľka Monika Rybárová začala šiť netradičné CHIC zástery a ďalšie kuchynské pomôcky z bavlny popri práci. Avšak postupom času jej hobby nabralo iné rozmery a prerástlo do vlastnej značky. Jej spoveď nám vyčarila nejeden úsmev na našich tvárach, tak by sme sa s vami o neho chceli podeliť.

 

Pohodlne sa usaďte a vydajte sa s nami na cestu, na ktorej sa dozviete niečo nové o tvorivej ručnej práci.

 

Práve zhadzujeme opony a začína prvé významné dejstvo...

 

 

Aké boli tvoje začiatky v handmade tvorbe? Prečo si sa napokon rozhodla práve šiť a nie niečo iné? Aké boli tvoje začiatky, keď si sa šitiu začala vážne venovať?

 

Myslím, že každý hand-made tvorca sa s tým narodí - to, k čomu som sa dostala po toľkých rokoch ma sprevádzalo už od detstva.  Bavilo ma všetko, kde som mohla  „vybúriť „ svoju fantáziu.  Najskôr  som maľovala,  postupom času  som vyskúšala  aj všeličo iné – vyšívanie , pletenie,  hačkovanie, šitie, vyrábala som si náušnice.  Všetky tie veci, ktoré som od detstva vytvorila, by sa podľa mňa dali počítať na stovky  kusov, možno aj stovky  kíl.  Najviac ma však  fascinovali látky. V obchodoch s látkami sa vždy zapínala moja fantázia.  Prvé vecičky som si ušila na starom šlapacom stroji Singer u mojej babky.  Úplne som strácala pojem o čase, keď som mala nejakú tú víziu, nejaký plán...  Spomínam si najviac na jednu zimnú bundu, ktorú som si vymyslela  - kombinácia žlto – kvetinová.  A keďže som v tých časoch nevedela zohnať žltú bavlnu, pomohla som si. Rozstrihala  som si jednu žltú plachtu z výbavy, ktorú pre mňa chystala moja mamina. Bunda bola hotová za jednu noc a mala neskutočný úspech u kamošiek aj  spolužiačok.   A zo zvyšku plachty ešte vyšli aj nohavice – plachťáky, blúzka, a sukňa s volánom...

 

Moje tvorenie malo ostať len záľubou. Pretože ja, ako poslušná dcéra svojich rodičov, som musela študovať niečo „seriózne“ a perspektívne. Vyštudovala som ekonómiu a pekne-krásne pokračovala pre mňa v dosť nudnom a monotónnom pracovnom živote. Celé roky  v administratíve –  práca v banke, ale tiež v obchodných spoločnostiach.  Celkom ma to nenapĺňalo, i keď musím priznať, že som sa vždy snažila priblížiť aspoň čiastočne tomu, čo ma vždy bavilo: dizajn. Dizajn  vo všeobecnosti – a najviac ten nadčasový, jednoduchý, ale niečím zaujímavý a osobitý. A preto som vďačná aj za tie roky strávené v kancelárii firmy, kde som  sa zamestnala. Obchodovali s nábytkom, interiérovými doplnkami, mramormi dovážanými z Talianska.  A práve ten taliansky dizajn je pre mňa naj.

 

 

Ako vznikla značka Lally Chic?

 

Bolo to spontánne. Popri práci v účtarni som si vždy musela nejakým spôsobom ventilovať  svoje tvorivé „Ja“. A tak som jedného krásneho dňa  svoju prvú zásteru  ponúkla na predaj na internete.  Len tak, zo zvedavosti...  A potom ďalšiu, a ďalšiu... A na moje prekvapenie sa ľuďom začali páčiť.  Možno preto, že tento typ záster sa na Slovensku  a ani v Čechách, kde som  postupne tiež začala predávať,  do tých čias neobjavil.  A bola som šťastná a hrdá na to, že som sem priniesla ľuďom niečo nové, niečo iné.  A hlavne mňa táto práca napĺňala a ľudia – moji zákazníci boli neskutoční, úžasní.  Toľko povzbudenia a pozitívnej energie, ktorú mi dávali, a stále dávajú,  som nikdy v nijakom zo svojich dovtedajších zamestnaní  nedostala. Práve preto som sa jedného dňa rozhodla : nedalo sa už sedieť na dvoch stoličkách – aj zamestnanie, aj  táto moja tvorba.

Rozhodla som sa pre to, čo som cítila, že je pre mňa naj. Pracovať pre seba a svoju značku – Lally chic.  Postupne som začala pridávať nové veci do mojej ponuky. Pribudli pánske, detské zástery, rodinné sety záster, kuchynské sety, vankúše, aj iný drobný bytový textil.

 

A čo názov Lally chic ?  Moja staršia dcéra je Laura, voláme ju Lali. Takže bez dlhšieho uvažovania som sa rozhodla :  „Moje zástery sú predsa  CHIC,  tak  teda Lally chic.“

 

I keď  extra tvorivého ducha  začínam pozorovať u mojej menšej dcérky -  Sofinky, je nekonečne kreatívna, čo ma veľmi teší.   No a tieto moje dve dievčatá, moje lásky, sú aj moje veľké pomocníčky. Menšia už dokonca pomáha pri úprave fotiek, a tá staršia pri prezentovaní  značky  na sociálnych sieťach. Samozrejme, len keď majú chuť a čas. No a občas ich môžete vidieť aj ako príležitostné „modelky“  v mojich sukniach a zásterách, čomu sa väčšinou dosť bránia, no ale maminka ich vždy patrične motivuje a presvedčí. A samozrejme okrem mojich dvoch malých pomocníčok , potrebujem a mám ďalších členov môjho Lally chic tímu, bez ktorých by som to všetko nezvládala. No a za tých šikovných a  úžasných ľudkov som nesmierne vďačná.

 

 

 

 

 

Pre koho sú určené tvoje výrobky? Prečo si sa rozhodla tvoriť veci najmä z bavlny?

 

Je to môj jednoznačne najobľúbenejší materiál. Takú širokú paletu farieb a vzorov nenachádzam u iných materiálov. Navyše bavlna je výnimočná v tom, že sa s ňou výborne pracuje. Používam zväčša  kvalitnú dovozovú bavlnu a tiež českú.

 

 

 

 

 

Akí sú tvoji zákazníci? Tvoríš aj na zákazku?

 

Samozrejme tvorím aj na zákazku. Moji zákazníci ma často inšpirujú a občas sa stane aj to, že vecička, ktorú si pre seba navrhne zákazníčka, sa ocitne aj v bežnej ponuke. Aj pre toto mám svojich zákazníkov tak rada. Mám ich nielen tu na Slovensku či v Čechách.  Moje zástery a sukničky už majú svoje majiteľky aj kade tade po svete. Posielala som balíčky do Srbska, Slovinska, Maďarska, Rakúska, Nemecka,  Holandska,  dokonca aj na Nový  Zéland, či do Austrálie, Grécka, Talianska, do amerického Napervillu (Illinois), New Yorku, do Írska.... 

 

 

 

 

Ktoré sú tvoje najobľúbenejšie modely a kúsky?

 

Nemám svoje najobľúbenejšie kúsky, resp. môj najobľúbenejší kúsok je vždy práve ten – tá novinka, ktorú práve tvorím. Inšpirácie ma stretávajú nečakane, kdekoľvek a kedykoľvek. V prírode, vo filme, alebo len tak. Učaruje mi nová látka a ja už kombinujem, vymýšľam, až kým z nej nie je hotový produkt: zástera, alebo aj niečo iné, nové, prekvapivé.

 

 

 

 

 

Aké sú tvoje plány do budúcna?

 

Moje plány do budúcna ?  Rozšíriť svoju ponuku o niečo úplne nové a priznávam, tiež ma inšpirovali zákazníčky...  Častokrát mi písali a hovorili : „Prečo nešiješ aj sukne, šaty ?  Však tie tvoje zástery sú skoro ako šaty“  A tak ma aj „zlomili“. A vlastne aj ja sama som cítila potrebu sa posunúť  niekde ďalej, začať  tvoriť už aj niečo iné, nové...

A tak som sa pustila do dievčenských sukničiek a šiat. Aktuálne mám v dielni kopu nových látok. Krásne jarné a letné farbičky a vzory. Neskutočne sa teším.    A nebudú to len sukničky. Bude aj taký malý bonus k tomu...  ale to je už moje tajomstvo a prekvapenie.  Čoskoro ho ponúknem, a dúfam,  že poteším malé parádnice, a možno aj ich maminky...

 

Ak vás zaujal príbeh Moniky, odporúčame nakuknúť priamo  do jej obchodíku, ktorý nájdete tu:

 

 

Komentáre


Missing

MajkaT

15.03.2018 21:15

Krásna práca! Držím palce hug


Crop l icona

anarik

16.03.2018 13:01

mate moj obdiv, ja si neviem predstavit, ze by som sa vedela uzivit s handmade tvorbou, asi mi na to chyba vydrz -alebo co, bavlna je velmi vdacny material, ja sama ju vyhladavam :), krasna a precizna praca! prijemny rozhovor, som rada, ze som sa dozvedala nieco nove!


Crop sam 2769

Hoch&Spathel

17.03.2018 11:52

A ja som si najprv myslel že sú to šaty. Nad nimi ešte pani neuvažovala?


Crop santiahandmade site sperky balenie

Venderis

20.03.2018 14:26

Úžasná tvorba!peace Tie zástery sú prenádherné ako z nejakej fantázierose. A súhlasím vyššie s Hoch&Spathel, viem si predstaviť v tomto Chic štýle nádherné šaty star.

Pre použitie tejto funkcie musíte byť prihlásený

Zaujalo vás

Pre správnu funkčnosť našej aplikácie používame súbory cookies a to i pre zlepšenie uživatelského komfortu. Používaním našich webových stránok súhlasíte s ukladaním týchto súborov. Viac informácií