Loader

Kreativita nie je vrodená. Dá sa ju naučiť

Sedím vo svojom byte a pozerám sa okolo seba. Všetky tie predmety raz niekto vymyslel a následne vytvoril. Často mám chuť k nim pridať aj niečo svoje. Niečo, čo vymyslím a vyrobím len ja...


Čo je to kreativita?

Myslím, že je to vybočenie z davu, hľadanie vlastnej cesty alebo iných možností. Nemusíme nutne vynájsť niečo nové a prevratné. Niekedy skrátka prídeme na zaujímavú alternatívu, alebo vylepšíme už existujúce... Občas však nemám na tvorenie tú správnu náladu. Potom si v duchu hovorím, že moja pravá hemisféra, so zásobou tvorivého myslenia a inšpirácie, si vzala neohlásenú dovolenku. V takom prípade môžem maximálne zasadnúť k sudoku a na chvíľu zamestnať ľavú časť môjho mozgu logikou a analýzou.

 

Podľa Petry alias Handmade by Jašika je tvorenie istý spôsob hry. ”Hra sa začína výberom komponentov, ich zladením a následným tvorením. V tejto fáze je to, ale tvorenie zatiaľ len imaginárne. V hlave prichádzajú a odchádzajú obrazy. Nápady, čo a ako bude vyzerať, či to čo hlava zobrazila, ruky budú vedieť vytvoriť. Tvorenie je pozitívna závislosť. Každý vytvorený kus je výzva a krok vpred."

 

"Pro mne je tvoření droga, k životu ji potřebuji, protože mne zcela naplňuje. Nyní jsem zamilovaná do cínových šperků - vyrábím každou chvilku, vezu si základní potřeby i na dovolenou, kde si ukradnu trochu času na výrobu. Je to velmi důležitá část mého života :))." tvrdí Jarka, ktorá na Zepire vystupuje ako design jm.


Niekedy sa stane, že rodičia, spolubývajúci, alebo manželia, nezdieľajú Vašu vášeň pre tvorenie. V takom prípade im určite povedzte, že proces tvorenia je prínosom aj pre nich. Na jednej strane vytvoríte niečo pekného, či zaujímavého a na strane druhej oni ušetria za platbu Vášmu psychoterapeutovi thumbs_up. Určite poznáte ten pocit čistej hlavy a uspokojenia. Počas tvorivého procesu sme zase na chvíľu sami sebou, zabúdame na realitu všedných dní a našu čistú myseľ nič a nikto neobmedzuje.


"Tvorivosť je úžasne oslobodzujúca. Keď som sa prvýkrát stretla s tým, že dokážem vytvoriť niečo, čo sa ľuďom páči, po čom zatúžia a čo im dokáže urobiť radosť, naplnil ma pocit úžasného šťastia. Pokiaľ sa môže bytosť realizovať bez obmedzení, žije s pocitom, že vlastní všetko na svete." tvrdí Zuzka z Kvetinového obchodíka.

 


Vikea sa odreagováva s pomocou háčika, ktorý považuje za kúzelnú paličku: "Tvorenie je pre mňa relax, oddych, zázrak, keď sa z klbka rodí nejaká krásna vecička. Milujem tvoriť podľa vlastných nápadov, je to niekedy dlhý proces, niekedy to príde za sekundu, skvelý nápad, skvelá predstava hotového výrobku.


Najkrajší výsledok dosiahneme keď nemáme žiadne očakávania. Keď tvoríme iba pre Tvorenie samotné. Niekedy nás obraz prvotnej predstavy zbytočne obmedzuje v našej realizácii. Pri tvorení sa potrebujeme zbaviť logických ohraničení alebo problémov z okolitého sveta. Preto sú známi umelci psychicky niekde inde ako ostatní ľudia. Dokážu sa kreativite úplne odovzdať a všetko ostatné posunúť do úzadia. V tomto rozpoložení však fungovať v bežnom živote nie je jednoduché.


Okrem vonkajších okolností a povinností môže byť tvorenie obmedzované aj inými aspektami: “Počas tvorenia prichádzajú momenty, kedy si uvedomujem, že nie všetko bude tak ako bol prvý plán. Veľa sa mení v závislosti od materiálu” dodala Petra. Pri tvorení teda občas prichádzajú rôzne prekážky ktoré nám buď zmenia pôvodný zámer, alebo pokiaľ je Vašim cieľom dosiahnuť presné zhmotnenie určitej predstavy, prichádza potreba kombinácie viacerých techník, ktoré to umožnia.
 

Materiál však nemusí byť iba obmedzujúci. Wandadesign sa napríklad necháva materiálom inšpirovať: “Vidím zajímavé květiny nebo komponenty a už se mi v hlavě rodí nápady... někdy se představa zhmotní v něco úplně jiného, ale o tom to asi je, hledat nové cesty. Druhým inspirativním faktorem jsou mé zákaznice nevěsty a jejich někdy bláznivé nápady, čím větší extravagance, tím mě to více baví..." 

 

Kto je kreatívny?

Mnoho ľudí má názor, že niekto sa kreatívny narodil, má určité nadanie a iný to v sebe jednoducho nemá a hotovo. Neskúšajú to v sebe nájsť. Pravdou však je, že každý z nás je od narodenia kreatívny. Už ako malé deti skúšame všetko možné a hľadáme rôzne využitia predmetov okolo nás. Už len obyčajný domček z kociek je výsledkom kreativity. Dôležité je, kto s kreativitou dokáže pracovať a podporovať ju.

 

Z toho mi vyplýva otázka: Dá sa kreativita naučiť? Rozhodne áno.

Učenie sa kreativite je podobné ako učenie sa nejakému športu. Vyžaduje tréning a vhodné prostredie, v ktorom sa môže rozvíjať. Rovnako ako niekto necíti potrebu sa hýbať (šport), tak iný nemá potrebu tvoriť. Bolo dokázané, že géniovia ako Shakespeare, Picasso alebo Mozart nemali vrodený dar umeleckého nadania. Nikto z nich totiž nedosiahol výsledky bez toho, aby umeniu venoval tisíce hodín. Mozart trénoval 16 rokov predtým, než vytvoril svoje svetoznáme skladby.

 

Ako môžeme rozvíjať svoju tvorivosť?

Kreativitu môžeme podporiť rôznymi spôsobmi. Niekto je tvorivý v časovom tlaku, iný potrebuje počúvať klasickú hudbu. Handmade portál Zepire.sk Vám ponúka 6 základných stratégií, ktoré určite stoja za vyskúšanie:

 

1. Vstávajte skoro

Nie všetci su ranné vtáčatá. Avšak väčšina kreatívne zmýšľajúcich toho najviac vytvorí ráno.

2. Tvorte pre radosť

Kreativita rozkvitá vtedy, keď tvoríte pre seba. Stáva sa však obmedzenou pokiaľ príliš lipnete na tom, či sa to bude páčiť niekomu iného alebo či to naplní ich predstavy.

3. Naučte sa tvoriť kdekoľvek a kedykoľvek

Ľudia často tvoria iba na jednom mieste, v rovnakom prostredí. Akokoľvek bohato vyzdobená dieľňa raz prestane byť zdrojom Vašej inšpirácie a Vy potrebujete načerpať nové nápady z vonka. Pozorujte svoje okolie a ono to príde samé. Nenechávajte však svoje nápady dlho čakať pokiaľ k Vám náhle prídu. Zapracujte na nich čo najskôr. Napríklad JK Rowlingová napísala jej prvý nápad pre Harryho Pottera na servítku vo vlaku.

4. Buďte aktívny

Obohacujte svoj život rôznorodými aktivitami, venujte určitý čas svojho dňa tvoreniu. Nie vždy musíte mať perfektný výsledok, ale vždy to bude lepšie ako zostať pasívny.

5. Experimentujte a buďte zvedavý

Skúšajte nové veci a kombinujte. Možno k dokonalosti Vášho diela stačí iba pozmeniť farby.

6. Stretávajte sa s ľuďmi, ktorí tvoria a majú odlišné nápady a perspektívy

Navštevujte rôzne kluby, kurzy alebo si iba sadnite s kamarátkou na kávu a podeľte sa o svoje najnovšie výtvory.
 

 

A aký je Váš názor na kreativitu? Prečo tvoríte alebo čo vo Vás tvorenie vyvoláva? Máte prípadne nejaké rady? Váš názor ma zaujíma a myslím, že aj Vašich zákazníkov winking

 

Prajem Vám príjemné prežitie leta a dostatok času na realizáciu Vašich záľub.

S pozdravom,
Paula

 

Vyskúšajte tvoriť podľa fotopostupov. Mám pre Vás skvelý tip:


DIY domček pre víly

Komentáre


Crop 10376730 611180492312781 4878596520027228508 n

vikea

20.07.2015 08:15

applauseapplauseapplauseroselove


Crop 983651 621286811228768 784820373 n

zuzana.em

26.07.2015 00:32

applausethumbs_up


Crop profil foto

Lesná Záhrada

27.07.2015 18:39

Veľmi pekne napísané dreaming

Pre použitie tejto funkcie musíte byť prihlásený

Zaujalo vás

Pre správnu funkčnosť našej aplikácie používame súbory cookies a to i pre zlepšenie uživatelského komfortu. Používaním našich webových stránok súhlasíte s ukladaním týchto súborov. Viac informácií